CzechInvest zveřejnil přehled o dotacích a investicích

Přes 14 mld. korun proplacených žadatelům o dotace v rámci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) a zprostředkované zahraniční a tuzemské investice v hodnotě necelých 48 mld. korun.

5. 8. 2014
Dotace pro podnikatele

Přes 14 mld. korun proplacených žadatelům o dotace v rámci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) a zprostředkované zahraniční a tuzemské investice v hodnotě necelých 48 mld. korun. Agentura CzechInvest zveřejnila výroční zprávu za rok 2013, podívejme se na ni podrobněji.

 

Dotace


CzechInvest je ministerstvem průmyslu a obchodu pověřen implementací Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). V roce 2013 bylo přes jednotlivé podprogramy žadatelům proplaceno 14,27 mld. korun.
Vnitřní strukturu OPPI tvoří 6 prioritních os, které se dále dělí do programů podpory. Těch je dohromady čtrnáct a právě přes tyto programy jsou vypisovány výzvy k podání žádosti o dotaci. Žádosti byly v minulém roce přijímány pouze do programů ICT a strategické služby, Rozvoj, Inovace a Nemovitosti. Podobný záběr má i statistika proplacených peněz. Nejvíc bylo loni proplaceno přes programy Inovace (2,9 mld.), Nemovitosti (2,5 mld.), ICT a strategické služby (1,6 mld.) a Eko-Energie (1,5 mld.).

 

Regionálně je OPPI zaměřen na všechny české kraje kromě Hlavního města Prahy. Nejúspěšnější byli v loňském roce žadatelé z Jihomoravského a Středočeského kraje, kterým bylo proplaceno 2,3 mld., respektive 2 mld. korun. Přes metu 1 mld. se vyšplhali i příjemci z Moravskoslezského, Ústeckého a Zlínského kraje.

 

Investiční pobídky


Během minulého roku činila výše tuzemských a přímých zahraničních investic zprostředkovaných CzechInvestem 47,9 mld. korun. Kromě výroby dopravních prostředků se v Česku investovalo zejména do strojírenství, gumárenství a plastikářství. Naprostá většina investic se týkala výrobních firem. Z celkového počtu 108 investičních akcí patří jen čtyři investice do strategických služeb a tři do kategorie technologických center. Regionálně směrovalo nejvíc peněz do Moravskoslezského, Jihomoravského a Pardubického kraje.

 

Tuzemské firmy provedly celkem 20 investičních akcí. Nejčastějším zahraničním investorem byly společnosti ze sousedního Německa (23), následovaly firmy z USA (10), Švýcarska (7) a Japonska (7). Největší investice co do finančního objemu iniciovali Němci (8,6 mld.), Češi (7,3 mld.), Američané (6,2 mld.), Rakušané (6,2 mld.) a Dánové (5 mld.).

 

Od 1. července tohoto roku došlo k úpravě pravidel veřejné podpory, když byla mimo jiné snížena maximální míra veřejné podpory o 15 procent. Tuzemští i zahraniční investoři však byli připraveni a podali žádosti o investiční pobídku ještě během první poloviny roku. Souhrnné statistiky agentury CzechInvest pro rok 2014 proto slibují zajímavé výsledky.

 

 

Zdroj: výroční zpráva agentury CzechInvest

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.