Příští rok začne nové dotační období. A bude zásadně jiné.

Jiří Kvíz, jednatel a CEO enovation, v rozhovoru pro týdeník Hrot.

27. 10. 2020
Dotace pro podnikatele

Příští rok začne nové dotační období. A bude zásadně jiné.

„To je to nejdůležitější sdělení: nad rámec toho, co se dlouhodobě připravovalo, tu bude paralelně řada programů v reakci na aktuální krizi způsobenou koronavirovou pandemií. Tyto programy se budou řídit jinými pravidly, budou mít i jiné časování,“ říká v rozhovoru pro týdeník Hrot Jiří Kvíz, jednatel a CEO enovation.

Objeví se obrovské množství nových typů fondů, které tady doposud nikdy nebyly. Část z nich budou ty klasické evropské strukturální a investiční fondy. To jsou ty, které letos po sedmi letech končí, a nové budou od příštího roku v dalším programovém období navazovat. A pak do toho vstupují fondy, které reagují právě na koronakrizi. Jejich cílem je řekněme obnova nebo reformy celé Evropy.

„Když to ukážu na konkrétním příkladu RRF fondu, ten je pouze pro období 2021 až 2023, takže se musí vyčerpat velmi rychle, protože podstatou toho programu má být rychlá obnova hospodářství zasaženého koronakrizí,“ přibližuje Jiří Kvíz podstatu změn.

Příležitost pro všechny – ke změně a k růstu

„Covidové“ bruselské dotace jsou bezesporu příležitostí změnit strukturu naší ekonomiky. Aby ale nezůstaly létat ve vzduchu, bude muset zabrat stát i podnikatelé. V příštích letech tu bude řada fondů s různými pravidly a administrovat je ani čerpat nebude legrace. „Každý si trochu lízne a ještě se musí zjistit, kdo víc, kdo méně. Tedy za předpokladu, že to, co jsme si tady vymysleli, Evropská komise schválí,“ dodává Kvíz. Enovation se zaměřuje právě na administraci dotací pro podnikatele i velké firmy.

Změní se nejen lokální trh, ale i globální trhy. Firmy budou potřebovat nové moderní stroje, intenzivně digitalizovat výrobu a firemní procesy, protože ve světě se bude i vlivem covidu digitalizovat ještě rychleji, než se digitalizovalo, a ty systémy spolu budou muset umět komunikovat i v rámci dodavatelsko-odběratelských řetězců.

Bude to náročné i pro nás konzultanty, kteří se v dotacích pohybujeme 20 let. Zkušenost z poslední velké hospodářské krize v roce 2008 a 2009 ale ukázala, že během krize pochopitelně investiční schopnost firem poklesla. A mírně pokleslo i čerpání dotací, protože podnikatelé, když čerpají dotace, vždy větší část dávají ze svých peněz. Ale v okamžiku, kdy se ekonomika jen trochu otřepala z nejhoršího, investice raketově rostly a křivka čerpání z předchozího Operačního programu Podnikání a inovace strmě stoupala. To, že tenkrát bylo v programu dost peněz pro podniky, přispělo k tomu, že se firmy z té krize rychleji oklepaly a byly schopny zareagovat na změny na globálních trzích, třeba změnit strukturu své výroby. A viděli jsme, že jsme se s tím vypořádali poměrně rychle.

Celý rozhovor s Jiřím Kvízem najdete zde

(foto: Tomáš Novák týdeník HROT)

 

eNovativní TIP

Chcete se o programech pro následující dotační období dozvědět jako první? Přihlaste se k odběru nepravidelného dotačního newsletteru a mějte vždy informace z první ruky.

 

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.