Současnost a budoucnost TAČR

Technologická agentura ČR (TAČR) se dlouhodobě potýká s rozpočtovými problémy, které až příliš často vedou k odkládání veřejných soutěží o grant na výzkum a vývoj. Firmy a výzkumné organizace se tedy příliš nemohou spoléhat na avizované harmonogramy hodnocení projektů, potažmo přidělování dotací.

13. 5. 2015
Dotace pro podnikatele

Technologická agentura ČR (TAČR) se dlouhodobě potýká s rozpočtovými problémy, které až příliš často vedou k odkládání veřejných soutěží o grant na výzkum a vývoj.

 

Firmy a výzkumné organizace se tedy příliš nemohou spoléhat na avizované harmonogramy hodnocení projektů, potažmo přidělování dotací. Podle aktuálních informací se situace bohužel v nejbližší době nezmění.

 

Dnes (14. května) sice bude vyhlášena výzva v programu Omega, který slouží k podpoře socio-ekonomického výzkumu, bude to ovšem jedna z mála aktivit, jež jsou pro letošní rok připraveny. Omega navíc očekávání výzkumníků nesplní, jelikož dojde kvůli nízkému rozpočtu přichystané výzvy (pro letošní rok pouze 51,5 mil. korun) k vysokému převisu poptávky nad nabídkou.

 

Do konce roku by TAČR mohl vyhlásit soutěž i v programu Delta, který částkou 150 mil. korun podpoří spolupráci podniků a institucí s partnery v Číně a na Tchaj-wanu.

 

Co dalšího TAČR chystá?

 

Epsilon, nosný program TAČR, letos vyhlášen nebude. Důvodem je nedostatek peněz v rozpočtu. Uchazeči by se snad měli dočkat v příštím roce. Za rok by měla být vypsána i soutěž v programu Gama, který umožňuje firmám nakupovat know-how od výzkumných a vývojových organizací.

 

V roce 2017 či 2018 by měly být spuštěny programy Národní centra kompetence, Zéta a Éta, které mají mimo jiné za cíl výraznější zapojení mladých vědců do projektů s praktickými dopady.

 

Podstatná změna v udělování grantů na VaV nastane zavedením zákona o výzkumu a vývoji. Norma je momentálně v připomínkovém řízení a vyplývá z ní zřízení speciálního ministerstva pro vědu a výzkum. Pod křídly nového úřadu by měly přejít i TAČR a GAČR (Grantová agentura ČR). Z dosavadního znění zákona bohužel nevyplývá, že by mělo dojít k zásadní úpravě daňových odpočtů na výzkum a vývoj.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.