Proč usilovat o zápis nemocnice mezi výzkumné organizace

Co musíte doložit, abyste mohli být zařazeni na seznam výzkumných organizací a mít tak možnost získat vyšší míru financování výzkumu a vývoje?

5. 9. 2024
Dotace pro zdravotnictví

Ač je zápis do seznamu výzkumných organizací (VO) záležitostí na minimálně tři roky, výhody jsou zjevné: větší atraktivita pro absolventy i současné zaměstnance, možnost čerpání vyšší podpory z veřejných zdrojů a samozřejmě výsledky výzkumu a vývoje. Schválení samotné žádosti o zařazení mezi VO trvá několik týdnů až měsíců, je však poměrně náročným administrativním procesem.

Až 100% dotační podpora

Zápis do seznamu výzkumných organizací umožňuje nemocnici žádat o 100% financování z některých dotačních programů. Pokud nemocnice není zapsaná, je považována za podnik a míra podpory je nižší. Zároveň nemusíte opakovaně dokazovat, že splňujete kritéria výzkumné organizace dle předpisů Evropské unie.

Žádost o zařazení nemocnice mezi výzkumné organizace

Žádost musíte podat elektronicky prostřednictvím datové schránky na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), konkrétně odboru podpory vysokých škol a výzkumu. 

V žádosti musíte prokázat naplnění definičních znaků organizace pro výzkum a šíření znalostí. 

  1. Vaším hlavním cílem musí být provádění nezávislého základního výzkumu, průmyslového výzkumu či experimentálního vývoje, nebo šíření výsledků těchto činností formou výuky, publikací nebo transferu znalostí
  2. Musíte vést oddělené účetnictví pro hospodářské činnosti, pokud je vykonáváte.
  3. Podniky, které mají na vaši organizaci vliv, nesmí mít přednostní přístup k výsledkům vašeho výzkumu a vývoje.

Dále je třeba, abyste se registrovali do Informačního systému výzkumu, vývoje a inovací (IS VaVaI) a do Rejstříku informací o výsledcích (RIV). Jde o informační systém veřejné správy, který shromažďuje informace o výzkumu, vývoji a inovacích podporovaných z veřejných rozpočtů ČR.

Dokumenty k žádosti 

K žádosti o zařazení mezi VO musíte doložit několik dokumentů, a právě ty jsou příčinou, proč je proces zápisu několikaletý.
  • Zakladatelský nebo obdobný dokument (např. zřizovací listina, stanovy), který prokazuje předmět činnosti vaší organizace.
  • Zprávy o činnosti za poslední tři kalendářní roky, případně výroční zprávy nebo jiné dokumenty, které popisují vykonávané činnosti v oblasti výzkumu a vývoje. 
  • Účetní dokumentace za poslední kalendářní rok, která ukazuje oddělené účetnictví pro hospodářské a nehospodářské činnosti.
  • Vnitřní předpis upravující nakládání s výsledky výzkumu a vývoje.
  • Čestné prohlášení o neexistenci přednostního přístupu podniků k výsledkům.

Jak dlouho proces zápisu trvá

Jak jsme již zmínili, celý proces trvá cca tři roky, protože musíte doložit zprávy o činnosti za tuto dobu. Dále musíte prokázat, že provádíte nezávislý výzkum nebo experimentální vývoj, nebo že výsledky šíříte formou výuky, publikací nebo transferu znalostí. Pokud jste schopni zpětně zrealizovat a doložit tento fakt, můžete tím proces zkrátit.
Samotný zápis do seznamu výzkumných organizací MŠMT obvykle vyřídí v rozmezí jednoho až několika měsíců. Během toho procesu si také ministerstvo může vyžádat doplňující podklady.
 

Komu se už zápis mezi výzkumné organizace podařil

Jedním z příkladů úspěšné žádosti o zápis mezi výzkumné organizace je Nemocnice Havířov, která získala rozhodnutí v polovině roku 2024. S podáním žádosti a kompletací nutné administrativy jsme v tomto případě asistovali a těšíme se, že pomůžeme více nemocnicím získat status výzkumné organizace. Třeba i té vaší.

Stačí nás kontaktovat na enovation@enovation.cz a domluvit si první nezávaznou konzultaci.

Domluvte si konzultaci

 

 

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.