Cirkulární ekonomika
Cirkulární ekonomika je inovativní ekonomický model, který který nahrazuje tradiční, lineární způsob výroby a spotřeby. Zatímco lineární ekonomika funguje na principu "vezmi, vyrob, použij a vyhoď", cirkulární ekonomika se snaží o vytvoření uzavřených smyček, kde se materiály co nejdéle využívají, obnovují a recyklují.
Tento přístup reaguje na rostoucí globální a environmentální problémy a nabízí nabízí řešení, která mohou pomoci vytvořit udržitelnější a ekologičtější společnost.
Hlavní pilíře cirkulární ekonomiky
Cirkulární ekonomika stojí na několika klíčových principech, které se zaměřují na prodloužení životního cyklu produktů a snížení negativního dopadu na životní prostředí:
Design pro dlouhou životnost a recyklaci
Výrobky by měly být navrhovány tak, aby byly snadno rozložitelné, opravitelné a recyklovatelné. Cílem je snížit množství odpadu na minimum a zajistit, aby materiály, ze kterých jsou výrobky vyrobeny, mohly být opět použity. Tento přístup zahrnuje vývoj materiálů a technologií, které umožní snadnou demontáž a opětovné použití jednotlivých komponentů.
Recyklace a opětovné využití materiálů
Cirkulární ekonomika se zaměřuje na efektivní zpracování odpadu. Místo toho, aby se odpady považovaly za konečný produkt, cirkulární ekonomika usiluje o jejich přeměnu na nové suroviny, které lze znovu využít ve výrobním procesu. Například recyklace plastů, papíru nebo kovů může výrazně snížit potřebu nových přírodních zdrojů.
Zkrácení a uzavření dodavatelských řetězců
Krátké a lokální dodavatelské řetězce snižují emise skleníkových plynů spojené s přepravou a podporují lokální ekonomiky. Uzavřené cykly zajišťují, že materiály zůstávají v oběhu co nejdéle.
Ekonomika sdílení
Cirkulární ekonomika podporuje modely založené na sdílení, půjčování nebo pronajímání produktů, místo jejich vlastnictví. Příkladem jsou sdílené dopravní prostředky (car-sharing), sdílené kanceláře (co-working spaces) nebo knihovny věcí.
Obnova přírodních systémů
Cirkulární ekonomika zahrnuje také ochranu a obnovu ekosystémů a biodiverzity, například prostřednictvím udržitelného zemědělství, lesnictví nebo produkce energie z obnovitelných zdrojů.
Benefity cirkulární ekonomiky
Oběhové hospodářství přináší ekonomické a technologické výhody. Klíčový je benefit efektivního využívání přírodních zdrojů.
Snížení zátěže životního prostředí
Cirkulární ekonomika výrazně snižuje produkci odpadu a spotřebu přírodních zdrojů. Tím napomáhá k omezení znečištění ovzduší, půdy a vody. Přispívá ke snížení emisí skleníkových plynů, což je klíčové pro boj se změnou klimatu.
Ekonomické přínosy
Vytvářením nových obchodních modelů, jako je recyklace, oprava a pronájem výrobků, může cirkulární ekonomika stimulovat ekonomiku a vytvořit nová pracovní místa. Snižováním spotřeby surovin přispívá ke snížení nákladů na výrobu a provoz podniků.
Zvýšení odolnosti ekonomiky
Cirkulární ekonomika pomáhá zlepšit odolnost ekonomik vůči nedostatku surovin a výkyvům cen. Místní využití zdrojů a minimalizace závislosti na dovozu může zlepšit stabilitu a nezávislost jednotlivých regionů.
Inovace a technologický rozvoj
Cirkulární ekonomika podporuje inovace ve všech oblastech, od designu výrobků po technologie recyklace a obnovy materiálů. Firmy a výzkumné instituce po celém světě vyvíjejí nové způsoby, jak prodloužit životnost materiálů i produktů a snížit jejich ekologickou stopu.
Oběhové hospodářství a Česká republika
V prosinci 2021 schválila naše tehdejší vláda Strategický rámec Cirkulární Česko 2040. Ten reflektuje nezbytnost prosazení principů cirkulárního hospodářství v ČR a zdůrazňuje jej jako prioritu naší země. Tento strategický rámec se zaměřuje na deset prioritních oblastí, mezi kterými je klíčový průmysl, energetika, odpadové hospodářství či voda a infrastruktura. Stát ve veřejných zakázkách podporuje ty podniky, které používají výrobky z druhotných surovin a recyklátů. Strategie Cirkulární Česko 2040 je jednou z forem Národního plánu obnovy.
Zavedením opatření vycházejících ze Strategického rámce má ČR docílit:
- zlepšení odpadového hospodářství, včetně pozitivních vlivů na dosažení národních cílů v oblasti klimatu a jiných cílů v oblasti životního prostředí.
- Zlepšení bezpečnosti dodávek materiálu a snížení závislosti na materiálových zdrojích dovezených ze zemí mimo EU.
- Zvýšení konkurenceschopnosti podniků.
- Snížení spotřeby fosilních paliv.
Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN)
V České republice funguje nevládní nezisková organizace Institut cirkulární ekonomiky, která poskytuje profesionální consulting v této oblasti a pomáhá zavádět principy cirkulární ekonomiky do praxe.
Máte zájem o dotace?
Kontaktujte náš tým specialistů. Rádi vám poradíme.
Firmy, kterým jsme pomohli dotace získat.


Zavedení zcela nového produktu a snížení uhlíkové stopy
HECKL, česká firma s 30letou tradicí ve výrobě pro inženýrské sítě, díky dotaci vytvořila nové produkty, zvýšila exportní potenciál a podpořila výzkum.
Středočeský kraj
Technologie a stroje
Výzkum a vývoj
Zaměstnanci
50 - 249 zaměstnanců


Digitalizace procesů v průmyslové firmě
Česká pobočka PARKER HANNIFIN usiluje o pozici lídra v inovacích díky digitalizaci a automatizaci procesů, financovaných z dotačních programů na podporu digitalizace.
Středočeský kraj
Technologie a stroje
Digitalizace a automatizace
Vybavení
Kyberbezpečnost
250 - 499 zaměstnanců

Heckl s.r.o