Co jsou to fondy Evropské unie (fondy EU)?
Fondy Evropské unie jsou hlavním nástrojem hospodářské pomoci členům, zájemcům o vstup do EU a dalším subjektům. Prostřednictvím fondů EU jsou rozdělovány finanční prostředky za účelem podpory hospodářského rozvoje, zlepšení infrastruktury, zvýšení zaměstnanosti a řešení společenských výzev - především změny klimatu. Tyto fondy jsou klíčovým nástrojem na podporu soudržnosti v rámci EU a pro zajištění rovnoměrného rozvoje napříč různě vyspělými regiony.
Hlavní fondy EU a jejich účel
Fondy EU pomáhají obecně k podpoře členských států. Dělí se podle projektů a oblastí, které podporují.
Evropský fond pro regionální rozvoj (ERDF)
Jeho cílem je podporovat hospodářský růst a snižovat rozdíly mezi regiony. Fond ERDF financuje projekty v oblastech infrastruktury, inovací, podpory malých a středních podniků, udržitelného rozvoje a životního prostředí. Byl založen v roce 1975 a dodnes je objemem finančních prostředků největším fondem.
Evropský sociální fond (ESF+)
Fond je zaměřený na neinvestiční (neinfrastrukturní) projekty. Zaměřuje se na zlepšení pracovních příležitostí, podporu zaměstnanosti, vzdělávání nebo např. sociální inkluzi. Fond ESF+ pomáhá konkrétně vzniknout speciálním programům pro osoby se zdravotním postižením, etnické menšiny a další znevýhodněné skupiny obyvatel.
Fond soudržnosti
Bývá označován také jako Kohezní fond. Fond soudržnosti na podporu rozvoje chudších států, nikoliv regionů. Podporuje velké infrastrukturní projekty v oblasti životního prostředí a dopravy, které přispívají k ekologické a dopravní udržitelnosti.
Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV) a Evropský zemědělský záruční fond (EAFRD)
Zaměřuje se na podporu venkovských oblastí a rozvoj zemědělství. Fond EZFRV financuje projekty na zlepšení zemědělské produkce, ochranu životního prostředí a podporu venkovské infrastruktury. Fond EAFRD svým vznikem v roce 2007 nahradil Evropský zemědělský podpůrný a záruční fond.
Evropský námořní, rybářský a akvakulturní fond (ENRAF)
Slouží k podpoře udržitelného rybolovu, ochrany mořských ekosystémů a rozvoje námořních a rybářských komunit. Fond ENRAF míří také na modernizaci zpracovatelského průmyslu, pravidel a podporu likvidace už nedostačujících pravidel.
Fond pro spravedlivou transformaci
Nový program zaměřený na řešení dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech - Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji (tzv. uhelné regiony). Cílem Fondu pro spravedlivou transformaci je zajištění dostatku pracovních míst pro zaměstnance, kteří odcházejí z uhelného průmyslu a také zlepšení životního prostředí.
Předvstupní fondy EU
Jedná se o finanční nástroje určené pro země, které se ucházejí o členství nebo jsou kandidáty na přistoupení k EU. Tyto fondy mají za úkol podporovat reformy a rozvojové projekty, které pomáhají připravit kandidátské země na plnohodnotné členství v EU.
Další fondy EU
Následující fondy spadají do gesce Evropské komise nebo jí pověřených institucí:
Poskytuje rychlou pomoc při velké přírodní katastrofě.
Spolufinancuje projekty na pomoc pracovníkům propuštěným v důsledku globalizace.
Podporuje členské státy při poskytování materiální pomoci nejchudším obyvatelům.
Fond podporuje účinné řízení migračních toků a společný postup v azylové politice.
Jeho cílem je podpora hospodářského růstu a konkurenceschopnosti EU.
Kdo může čerpat fondy EU
Fondy EU jsou přístupné pro širokou škálu subjektů. Patří k nim:
Členské státy a jejich regionální vlády
Mohou žádat o financování pro rozvojové a infrastrukturní projekty, které přispívají ke zlepšení regionálního rozvoje.
Místní samosprávy
Pro rozvoj veřejných služeb, jako je dopravní infrastruktura nebo školy.
Podniky
Zejména malé a střední podniky mohou získat podporu na inovace, digitalizaci nebo expanzi.
Neziskové organizace
Může se jednat o projekty zaměřené na sociální inkluzi, vzdělávání, životní prostředí nebo kulturní rozvoj.
Vzdělávací instituce a výzkumná centra
Pro rozvoj výzkumných a vzdělávacích programů.
Jak fondy EU fungují
EU plánuje své financování v několikaletých cyklech, obvykle na období sedmi let (např. 2021–2027). Každé programové období má vlastní priority a rozpočet. Přidělování prostředků funguje na základě předložení operačních programů daných členských států, ty podléhají schválení Evropskou komisí. Tyto programy určují, jakým způsobem budou fondy využívány v jednotlivých regionech a na co se budou zaměřovat.
Kontrola a monitoring
Čerpání fondů je pečlivě sledováno a kontrolováno jak na úrovni členských států, tak ze strany EU. Prostředky musí být využívány efektivně a v souladu s pravidly.
Máte zájem o dotace?
Kontaktujte náš tým specialistů. Rádi vám poradíme.