Co je to Zákon o zadávání veřejných zakázek?
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, je klíčovým právním předpisem, který upravuje procesy veřejného nakupování v České republice. Jeho hlavním účelem je zajistit transparentnost, hospodárnost a rovnost přístupu ve veřejných soutěžích. Cílem je dosáhnout co nejefektivnějšího využívání veřejných prostředků. Tento zákon se vztahuje na všechny zadavatele, kteří nakládají s veřejnými prostředky, a to jak na úrovni státní správy, tak i samospráv, veřejnoprávních subjektů a dalších institucí.
Co zákon upravuje
Zákon definuje pravidla, jakým způsobem mají zadavatelé vybírat dodavatele služeb, stavebních prací a dodávek. Stanovuje také kritéria pro hodnocení nabídek, povinnosti zadavatelů i dodavatelů, a dále procesní postupy v případě sporů či nejasností. Cílem je eliminovat korupční chování a zajistit rovné podmínky pro všechny účastníky soutěže, čímž se podpoří hospodářská soutěž a ušetří veřejné finance.
Typy veřejných zakázek
Zákon rovněž vymezuje typy veřejných zakázek – malého rozsahu, podlimitní a nadlimitní. Každé z nich přisuzuje specifická pravidla. Pro každou kategorii jsou stanoveny limity týkající se finančního objemu zakázky, které určují postup zadavatele při výběru dodavatele.
Zakázky malého rozsahu
Jsou ty, jejichž předpokládaná hodnota nedosahuje limitů pro podlimitní zakázky. Tyto zakázky nespadají pod přísná pravidla zadávání a jsou jednodušší na realizaci.
Podlimitní zakázky
Jde o zakázky, jejichž hodnota přesahuje limit malého rozsahu, ale nepřekračuje stanovené limity pro nadlimitní zakázky.
Nadlimitní zakázky
Jejich hodnota překračuje stanovené limity, které jsou dány zákonem a směrnicemi EU, a podléhají nejpřísnějším pravidlům zadávání. Záleží vždy na nařízení vlády a směrnicemi EU. U zakázek na stavební práce je tento limit vyšší než pro zakázky na dodávky nebo služby. Aktuální přehled změn limitů je možné získat na webu Ministerstva pro místní rozvoj.
Vybrané klíčové paragrafy ze znění zákona
Zajímáte se o problematiku tohoto zákona? K nejčastějším dotazům patří ty na níže uvedené konkrétní paragrafy.
§ 104 písm. a) zákona o zadávání veřejných zakázek
Tento paragraf se zabývá povinností zadavatelů ve vztahu k pověřeným osobám a členům hodnotících komisí. Konkrétně se zde uvádí, že zadavatel musí zajistit, aby osoby účastnící se hodnocení veřejné zakázky splňovaly podmínky nestrannosti - nebyly ve střetu zájmů. Žádná z těchto osob nesmí mít osobní nebo ekonomický zájem na výsledku zadávacího řízení.
§ 222 zákona o zadávání veřejných zakázek
Upravuje možnost změn závazků ze smlouvy na veřejnou zakázku. Definuje podmínky, za kterých je možné změnit smlouvu uzavřenou na základě zadávacího řízení, aniž by bylo nutné provést nové řízení.
§ 36 odst. 3 zákona o zadávání veřejných zakázek
Stanovuje povinnost zadavatele uvést v zadávací dokumentaci objektivní a nediskriminační podmínky.
§ 83 zákona č. 134/2016 Sb.
Tento paragraf definuje, že dodavatel může svou ekonomickou kvalifikaci, technickou kvalifikaci nebo profesní způsobilosti s výjimkou kritéria podle § 77 odst. 1 požadovanou zadavatelem prokázat prostřednictvím jiných osob. Dodavatel je v takovém případě povinen zadavateli předložit nutné doklady definované tímto zákonem a také smlouvu o potvrzení existence subjektu, který na sebe způsobilost přebírá.
Přečtěte si celé znění Zákona o zadávání veřejných zakázek.
Souvislost s evropským právem
Zákon o zadávání veřejných zakázek je v souladu s evropským právem, konkrétně se směrnicemi Evropské unie, které definují zásady zadávání veřejných zakázek pro všechny členské státy. Směrnice EU 2014/24/EU o veřejných zakázkách a 2014/25/EU o zadávání zakázek v oblasti vodního hospodářství, energetiky, dopravy a poštovních služeb jsou klíčovými dokumenty, které český zákon reflektuje.
Harmonizace českého zákona s těmito směrnicemi zajišťuje, že procesy zadávání veřejných zakázek jsou v souladu s pravidly volného pohybu zboží, služeb a kapitálu v rámci EU. To znamená, že se mohou účastnit soutěží nejen české, ale i zahraniční firmy z členských států EU, čímž je podpořena konkurence a dosažení nejlepšího poměru ceny a kvality pro zadavatele.
Co zákon přináší v praxi
Zadavatelé jsou podle tohoto zákona povinni využívat principy transparentnosti, nediskriminace a rovného zacházení. To se v praxi projevuje např. zveřejňováním zadávacích podmínek a výsledků výběrových řízení ve veřejně dostupných rejstřících a na portálech. Důležitou roli hraje také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který dohlíží na dodržování zákona a řeší případné stížnosti nebo nesrovnalosti.
Zákon o zadávání veřejných zakázek je zásadní nástroj pro efektivní a transparentní fungování veřejného sektoru v České republice. Jeho harmonizace s evropským právem zajišťuje, že procesy odpovídají nejvyšším standardům hospodářské soutěže a veřejného zadávání.
Máte zájem o dotace?
Kontaktujte náš tým specialistů. Rádi vám poradíme.