Co je to oběhové hospodářství?
Oběhové hospodářství je model, který se zaměřuje na udržitelné využívání zdrojů, minimalizaci odpadu a opětovné použití materiálů. Oproti lineárnímu hospodářství, kde materiály končí jako odpad po jednorázovém použití, se v oběhovém hospodářství výrobky, materiály a zdroje recyklují, znovu využívají a opravují. Tím se šetří přírodní zdroje a snižuje ekologická zátěž.
Význam a přínos oběhového hospodářství
Oběhové hospodářství (jinak také cirkulární ekonomika) je způsob výroby a spotřeby, který díky sdílení, pronajímání, opětovnému používání, opravování, repasování nebo recyklaci zhodnocuje již existující výrobky, suroviny a materiály. Oběhové hospodářství hraje klíčovou roli ve snižování emisí skleníkových plynů. Podle Evropské agentury pro životní prostředí jsou průmyslové procesy a používání produktů odpovědné za 9,10 % emisí skleníkových plynů v EU. Procesy spojené s nakládáním s odpady se na emisích podílí 3,32 %. Zásadní je také zlepšování efektivity zdrojů a podporování inovací v oblasti udržitelného designu a výroby. Tento přístup má pozitivní dopad na ekonomiku, zajišťuje udržitelný růst a vytváří nové pracovní příležitosti, zejména v oblasti recyklace, oprav a inovací.
Snížení závislosti na surovinách
EU v současnosti dováží asi polovinu surovin, které potřebuje. Celková hodnota obchodu mezi EU a zbytkem světa se od roku 2002 téměř zdvojnásobila. Vývoz rostl rychleji než dovoz. Eu přesto stále více dováží, než vyváží. Recyklace surovin zmírňuje rizika spojená se zahraniční nabídkou - k těm může patřit kolísání cen, dostupnost a závislost na dovozu. To se týká především kritických surovin, které jsou zásadní pro výrobu technologií důležitých pro dosažení klimatických cílů - konkrétně baterie do elektrických aut a jejich motory.
Vytváření pracovních míst a úspora financí spotřebitelů
Rozvoj oběhového hospodářství může zvýšit konkurenceschopnost, stimulovat inovace, podpořit ekonomický růst a vytvořit příležitost pro nová pracovní místa. Pokud budou materiály a výrobky vytvářené s ohledem na možnost oběhového použití, přinese to inovace v různých hospodářských odvětvích.
Postoj EU k oběhovému hospodářství
Evropská unie (EU) je lídrem v přechodu na oběhové hospodářství. V únoru 2021 Evropský parlament hlasoval o novém Akčním plánu oběhového hospodářství, jehož cílem je do roku 2050 přeměnit EU na uhlíkově neutrální, ekologicky udržitelnou a plně oběhovou ekonomiku. Poslanci požadují přísnější pravidla pro recyklaci, závazné cíle pro rok 2030 a další opatření podporující ekologickou transformaci.
Konkrétní body v rámci Akčního plánu oběhového hospodářství
K hlavním bodům Evropského akčního plánu pro oběhové hospodářství patří:
Podpora udržitelných výrobků
Zavádění ekodesignu a prodloužení životnosti produktů.
Zvýšení míry recyklace
Přísnější pravidla a závazné cíle pro recyklaci do roku 2030.
Omezení odpadu
Opatření ke snížení produkce odpadu a jeho lepšímu řízení.
Zaměření na klíčové sektory
Textilie, plasty, elektronika, stavebnictví a obaly.
Podpora inovací
Vytváření příležitostí pro výzkum a inovace v oblasti oběhové ekonomiky.
Posílení práv spotřebitelů
Informace o opravitelnosti a udržitelnosti produktů.
V březnu 2022 vydala Evropská komise první balíček opatření k urychlení přechodu na oběhové hospodářství. Ten zahrnoval podporu udržitelných výrobků, strategii pro udržitelné textilie a přezkum nařízení o stavebních výrobcích. Každý Evropan vyprodukuje za rok asi 180 kg obalového odpadu. Cílem je pro EU také skoncovat s nadměrnými obaly a zlepšit jejich design tak, aby bylo možné jejich opětovné použití a recyklace.V listopadu 2022 pak Komise navrhla nová pravidla pro obaly s cílem zlepšit jejich design, podpořit recyklaci a přechod na biologické materiály.
Podpora přechodu k oběhovému hospodářství v ČR
V České republice se do této agendy zapojuje například Česká asociace oběhového hospodářství, která podporuje podniky a veřejné instituce v implementaci oběhových principů. Podporu přechodu k oběhovému hospodářství poskytuje také Státní fond životního prostředí (SFŽP). Ten v rámci dotačních výzev nabízí dotace na podporu oběhového hospodářství. Tyto výzvy jsou zaměřené na podporu projektů v oblasti recyklace, inovací v odpadovém hospodářství a zavádění udržitelných technologií.
Oběhové hospodářství je tedy nejen klíčovým nástrojem pro ochranu životního prostředí, ale i pro ekonomický růst a udržitelnost v EU i ČR.
Máte zájem o dotace?
Kontaktujte náš tým specialistů. Rádi vám poradíme.